1/4 финала Светског купа 2014: Холандија - Костарика

Финални меч четвртфинала Светског првенства у фудбалу одржао је 5. јула бразилски град Салвадор. За право на такмичење у полуфиналу мундиалиа, тимови Холандије и Костарике су се борили.

Овај пар команди је био једини који је имаоочигледни фаворит међу осталим тимовима који су играли у четвртфиналу. Холандија је пре почетка звиждања изгледала пожељно, али Цоста Рицанс је и даље имала право да настави своју фудбалску бајку.

Игра је почела са предностима Европљана. У првом полувремену Ван Гала је створио много опасних шанси, али Навас је спасио тим из Централне Америке. Ван Персие, Снеијдер, Депаи су имали шансе да постигну гол, али резултат на мечу био је нула до краја првог полувремена. Играчи из Костарике само су покушали да угрозе вратима Европљана стандардима, али то није изгледало као опасно као што би фанови Централне Америке волели.

У другој половини састанка, холандски поновосу срушили нападе напада на гол противника, а голман Костарике наставља да ствара фудбала чуда на вратима. Последњих десет минута другог полувремена испоставило се да је изузетно тешко за Цоста Рицан фудбалере. На 82. минуту, Снеијдер је потресао оквир Костарике са ударцем, већ у 84. минуту Ван Перси са положаја убице ударио лопту, али поново спасао Наваса.

На 90. минуту играч Коста Рике Техеда на гол линији блокирао је начин на који је лопта ушла у гол, након чега су и Американци спасили пречку.

90 минута састанка није открило победника. На снимању сијао је нуле, које нису одражавале укупну предност Холандије.

У продужетку, холандски наставакда би избегао врата противника, а голман Навас спасио поново и поново. Када је голман Костарика већ био беспомоћан, спасио је оквир капије. Дакле, Снеијдер на 119. минуту могао је да постигне гол за победу, али цроссбар игра за Костарику. Истина, Цоста Рицанс је имао прилику да постигне погодак у продужетку. На 117. минуту, Уренха добија добар пас од партнера и од пенала Холандског погодио гол. Голман Силлесен је спасио Холандију.

Време игре у мечу завршило је са безгрешним жребом. Али можемо рећи да резултат очито није био у игри. Холандјани су имали најмање пет шајних шанси да постигну противнички гол, али су сви одлучили за извођење пенала.

Пре него што се заменила серија од 11 метара ван Галголман Низоземске. Тим Крул се појавио на терену, који је постао последњи херој састанка. Холандац је одбацио две казне, што је Низоземској омогућило да освоји серију од 11 метара са резултатом од 4 - 3.

Холандија улази у полуфинале где ће се састати са аргентинским тимом, а Цоста Рицанс са поносом напусти турнир са екипом која није изгубила у пет утакмица у фудбалу у митингу за било кога у времену играња.